Monday, August 5, 2013

כיצד להקים את סניף התנועה למען דירות קטנות בתל אביב

עדכון מתאריך 9 בפברואר 2014
החומה נפרצה!
עיריית ר"ג הולכת "לגנוב" לת"א אזור סוהו במתחם הבורסה ר"ג הממוקם על גבול ת"א
אולי סוף סוף יבין רון חולדאי שהוא לא יצליח להפוך את ת"א לעיר לעשירים בלבד ואין לו ברירה אלא להכריז אזור סוהו אמיתי באזורי תעשיה בת"א. בסופו של דבר ר"ג היא רק עיר השינה של ת"א שהיא העיר המגניבה ביותר בישראל ושכונת מונטיפיורי היא המקום המתאים ביותר להפוך לסוהוהפיכת מתחם הבורסה בר"ג לסוהו של ר"ג

תל אביב וירושלים הן שתי הערים הבולטות בארץ  שבהם קיימות ונדרשות דירות קטנות.
בירושלים בשכונת נחלאות נבנו בעבר דירות קטנות הנחשבות כיום כדירות מבוקשות למרות שרובן ישנות במצב גרוע.
בתל אביב יש דירות קטנות רבות שנוצרו כתוצאה מחלוקת דירות, חלקן מפוארות.

ראשי הערים מודעים לצורך בדירות קטנת וזולות יותר, הן להשכרה והן למכירה, אך כנראה שהדרך עדיין ארוכה, בכתבה בעיתון אנחנו קוראים מנדל"ן דה מרקר
מחיר למשתכן זה הבלוף הכי גדול שיש


 ראשי עיריית ת"א יכול לבנות באדמות העירייה בת"א דירות להשכרה במחירים נמוכים מהקיים ובכך לעצור את עליית המחירים. 
בגלובס TV הוצג מיזם של עיריית לונדון וארגון אימקא YMCA שרכשו בסין מכולות שהוכשרו לדירות מגורים . 
דירות הסטודיו מושכרות במחיר 300 שטרלינג לחודש - חצי מהמחיר המקובל בלונדון. 
המכולות נרכשו במחיר של 20,000 שטרלינג, כך שהן נותנות תשואה של 18% על מחיר המכולה. זאת דוגמה טובה למה שעיר גדולה עם אדמות משלה בתמיכת ארגון צדקה יכולים לעשות

 גלובס TV - המיזם של עיריית לונדון לדירות סטודיו במכולות
חשוב לציין כי יהיה צורך להכין ממדים ליד המבנים היבילים ובכך יגדלו עלויות הבניה. עם קצת יצירתיות עיריות יכולות להוזיל את עלויות הממדים. לדוגמה עיריית ר"ג (הועדה המקומית) אשרה ממ"ד קומתי בבניין מס הכנסה לשעבר שהוסב למבנה דירות לסטודנטים.
שכונת מונטיפיורי הממוקמת במרכז העיר היא המתאימה ביותר לבניית והכשרת דירות קטנות להשכרה. זאת מכיוון שהתב"ע אינו מאפשר בניית רבי קומות בשכונה והאזור התעשייתי מוריד את הכדאיות שבבניית בניינים חדשים בשטח הדרומי שלה.
העובדה ש42% משטח השכונה הוא ציבורי ובבעלות  עיריית ת"א (שטח פרטי – 33%, שטח פרטי + ציבורי  - 2%, אדמות נפקדים - 23% ), מאפשרת לראש העיר להכשיר מיידית דירות קטנות להשכרה.
ניתן לשפץ מבנים קיימים או לבנות מבנים חדשים.
מדובר בדרום השכונה באזור התעשייתי שבו ממוקמים כיום מוסכים, מסחר ותעשיה קלה.

שכונת מונטיפיורי היא שכונה ייחודית בעיר ת"א יפו מכיוון שהיא מוקפת מארבעת צדדיה בעורקי תחבורה ראשיים.
מצפון – רחוב גבעת התחמושת המקשר בין דרך השלום  וקפלן

מדרום – רחוב יצחק שדה

ממערב – רצף הרחובות דרך בגין המסגר

ממזרח – נחל איילון שהתוואי שלו כיום בנתיבי איילון

בשכונה אזור מוסכים וחנויות חלקי חילוף לרכב הגדול בארץ מאז שנות החמישים של המאה הקודמת.
נוכחותם של המוסכים בדרום השכונה קבע את גורלה כאזור תעשיה קלה ועצר את התפתחות שכונת המגורים, המתפתחת סביב שדרות יהודית.
גם כיום לא ניתן להשתחרר מהמוסכים ועיריית ת"א מנהלת מאבקים משפטיים כדי לא לחדש את החכרתם לאדמות מינהל מקרקעי ישראל. מכיוון שהמוסכים בבעלות פרטית, המאבק לא צלח.

נראה כי העירייה השלימה עם נוכחותם של המוסכים וויתרה על פיתוח החלק הדרומי של השכונה. מה שנרשם בתוכניות הפיתוח של העירייה על פיתוח השכונה והטיילת לאורך נתיבי איילון לא מתבצע, ואפילו לא מוזכר בתעמולת הבחירות.

מאז ומעולם לא התייחסה עיריית ת"א לשכונה, וזאת בגלל מיעוט התושבים הגרים בה. בתקופה שלפני הקמת המדינה השכונה לא הייתה שייכת לעיר ת"א, רק שהעירייה רצתה מעבר לדרך חיפה דרך אדמות הטמפלרים בשרונה היא ספחה את השכונה לעיר.  

ריכוז מוסכים ניתן למצוא סביב רחוב שפע טל ובמתחם הדרומי. לאורך רחוב ישראל ב"ק ניתן אולי למצוא את הריכוז הגדול ביותר של מוסכים, אך גם לאורך הרחובות בן-אביגדור, טברסקי, בית אלפא, תושייה ועוד. המוסכים ממוקמים בד"כ במבנים חד או דו קומתיים, מבנייה קלה, מאולתרת או מבנייה קשיחה. בחלק מהמוסכים הוסיפו סככה או מבנה קל לבניין קיים. ריכוז הסככות הגדול ביותר נמצא לאורך רחוב ישראל ב"ק, תושייה, האחים מסלאויטה ושפ"ע-טל.  

ניתן להתרשם ממראה השטח במאמר בבלוג  של מינימקס  

שכונת  מונטיפיורי בתל אביב

 האזור הזה של שכונת מונטיפיורי מוגדר כבר שנים רבות כפוטנציאל להפוך לסוהו של ת"א (סוהו – אזור מסחרי הנותן שירותים לתושבי העיר כמו מסעדות, חנויות, תאטראות, מכוני כושר וכו') .

תנופת הבנייה של הרחובות הסובבים את שכונת מונטיפיורי, יצחק שדה, דרך בגין, המסגר ויגאל אלון משדרגת את השכונה כנותנת שירותים לבניינים החדשים מסביב המאכלסים בשעות העבודה מאות אלפי עובדים (זהו מתחם התעסוקה הגדול בעיר).

מומלץ לעיין  במאמר המוצג באתר "מאמרים" על התנועה לקידום דיור דירות קטנות

התנועה לקידום דירות קטנות

או לעיין במאמר נוסף מהבלוג של מינימקס מהנדסים


No comments:

Post a Comment