Sunday, July 28, 2013

התנועה לקידום דיור בדירות קטנות Small house movement


זאת לא בחירה לגור בדירה קטנה אלא אילוץ עבור אלו שאינם יכולים לרכוש דירה רגילה

מהי דירה קטנה – דירה בשטח של כ-35 מ"ר. כאשר מדובר בדירה מחולקת ניתן להסתפק בשטח קטן יותר כי אין בדירה מרחב מוגן.

בדירה חדשה יש צורך במרחב מוגן שישמש כחדר מגורים בשטח 8-10 מ"ר, סלון עם מטבחון בשטח 15 מ"ר, שירותים, אמבטיה וחדר אחסון בשטח של כ-10 מ"ר – סה"כ כ-35 מ"ר. לדירה גדולה יותר יתווסף חדר שינה נוסף בשטח 8-10 מ"ר.

אם יש באפשרותכם לקנות דירה גדולה, עשו זאת ובכך גם תניעו את גלגלי הכלכלה. יותר פרנסה לקבלנים, לחנויות המספקות לכם ביגוד, אביזרי בית, ריהוט, ספרים, ובעלי מלאכה המספקים לכם שירותי ניקיון  ואחזקת בית.

אבל, אם קניית דירה סטנדרטית תגרום לכם לשקוע בחובות שאותם תסיימו בעוד 10-20 שנים, בתנאי שלא יפטרו אותכם וגם תוותרו על הרבה מהחלומות שלכם עד סיום החזרת החוב, אני מזמין אותכם להצטרף לתנועה עולמית שמקדמת את רעיון הדירה הקטנה.


בישראל השוק קבע עובדות בשטח.
כבר שנים רבות בעלי דירות מחלקים דירה לכמה דירות קטנות.
חברות עסקיות רוכשות מבנים ומחלקים אותם לדירות קטנות ואפילו חברות בניה בונות דירות קטנות.

החידוש האחרון בתחום הדירות הקטנות הוא פיתוח של שיטת WEWORK, חללי עבודה משותפים, בחדרי ישיבות, פינות קפה וחדרי אוכל, לובי ופרוזדורים. השיטה מתרחבת לתחום המגורים המשותפים וממציאה קוראים לה WELIVE.
הבעיה טמונה בכך שאת עיקר הרווח גורפים גורמים פרטיים, במקום הדיירים עצמם המשלמים יותר גם על הדירות הקטנות הללו.

המחסור בדירות קטנות נגרם בגלל שלוש סיבות עקריות:
1- הרשויות אינן מאפשרות בניית דירות קטנות כדי שהכנסותיהן ממיסים אגרות והוצאות שוטפות של הדירה לא יקטנו. מבחינתן דירה קטנה היא מקור הכנסה קטן. הפחד שלהן היא מצפיפות דיור בדירה הקטנה שתעמיס הוצאות גדולות על הרשויות.
2 - הבנקים אינם אוהבים לתת הלוואות לדירות קטנות מכיוון שהדיעה הרווחת היא שערך הדירות הללו נמוך ויהיה קשה יותר למכור אותן.
3 - בחברת השפע קשה מאוד מנטלית לחיות בבית קטן. זה יוצר סטיגמה חברתית נחותה ומחייב את הדיירים לא להתחשב בדעת הרוב.

מהו הפתרון?

1 - ראשית, הסברה והצגת היתרונות הטמונים בדירה קטנה.

2 - אם המדינה תתחיל לדאוג לאזרחיה ולבנות דירות קטנות להשכרה או למכירה  יוצעו דירות חדשות רבות שיגרמו לעצירה ואפילו ירידה במחירי הדירות לקניה והשכרה .
בערים הגדולות מדובר על דירות קטנות להשכרה מכיוון שאין הצדקה למתן "מתנה" כל כך יקרה כמו דירה בעיר.  דירה להשכרה תאפשר תחלופה מכיוון שכאשר גדלה המשפחה יהיה צורך לפנות את הדירה לדור חדש של צעירים.

3 - הדרך היותר מעשית היא התארגנות של קבוצות רכישה שתרכוש בניין מגורים שלם. יהיה מאוד מסובך לקבל היתר בניה לחלוקת הנכס מחדש. יתכן שהפתרון הוא בחלוקה כזאת שלא תחייב היתר בניה.

לבניין משותף יתרונות רבים כאשר כל הבעלים של הדירות הם חבורה הומוגנית כמו: אימהות חד הוריות, פנסיונרים, צעירים, סטודנטים וכו'

זאת מהפכה חברתית מכיוון שללא כח פוליטי לא ניתן יהיה לבצע שינוי כל כך עמוק בגישה המקובלת.
מדובר כאן על הצטרפות לתנועה עולמית של צעירים שנמאס להם מהשיטה הכלכלית הקיימת שהופכת אותם לעבדים המשלמים עבור הדיור היקר שלהם.

ככל שייצרו יותר מוצרים כאלו יוזל המחיר ותגדל הכדאיות לרכשם עבור דירות קטנות.
באינטרנט מוצגות דוגמאות לדירות מוצלחות עם קירות זזים, מיטות מתקפלות, אסלת שירותים שמותקן בה ברז, מטבח זז ואחסון מתוחכם.
דוגמה להוזלה  הם הספות והמיטות המתקפלות. בעבר מחירן בארץ היה גבוה מאוד וחברת עמינח הכתיבה את המחיר. ככל שגדל הביקוש, כך התווספו ספקים קטנים שרכשו את מנגנון הפתיחה וייצרו את הספה בעצמם בעלות נמוכה מאוד.

הנקודה החשובה ביותר במהפכת הדירות הקטנות היא שינוי דרסטי בהרגלי הצריכה של הדיירים והסתפקות במגוון קטן של מוצרים: ביגוד, ריהוט, אביזרי בית ומוצרי צריכה.
האחסון בדירת המגורים עולה כסף מכיוון שהוא מקטין את שטח המחיה לטובת פריטים וחפצים שאנחנו לא משתמשים בהם.
להמחשה מוצגות תמונות של מחסן בשטח מינימלי  להשכרה בקומה שלמה המחולקת לחדרוני אחסון.
עבור החדרון משלמים תשלום חודשי.מדובר בחברות עסקיות המתמחות באחסנת תכולת דירות עבור משפחות או בודדים הנוסעים לחו"ל או נמצאים בין מעבר מדירה לדירה.
אף אחד לא מאחסן תכולה של דירה שלמה עם כל הציוד כי העלות תהיה כמו השכרת דירה,  עלות אחסון של ציוד בסיסי בחדרון המוצג בתמונה  עולה 500 שח בחודש. מחיר השכרה חודשית לחדר גדול יותר  יכול להגיע ל-1,500 שח בחודש.
אם היינו משלמים על האחסון המיותר בבית רובנו היה ממיין וזורק את הבלתי נחוץ.
לדעתי מודעות לעלות האחסון ושינוי בהרגלי החיים תגרום לכך שהדירה הקטנה לא תהיה עמוסה באחסון ותנאי המגורים יהיו טובים יותר מדירה גדולה ועמוסה באחסון.

לא צריך להגיע לקיצוניות שמתאר סופר ספרי מתח האמריקאי לי צ'יילד, אצל הגיבור שלו,ריצ'ר, קצין צבא בדימוס, בשנות השלושים שלו, שנע ברחבי ארה"ב ללא בית ומטלטלין. רק בגדיו לגופו ומברשת שיניים בכיסו. שבגדיו מתלכלכים הוא נכנס לחנות יד שניה וקונה אחרים. הוא לן בדירות או במלונות זולים.

בגרמניה קיימת גילדת wamder או Jourmey שהיא דוגמה חיה להסתפקות במועט.
אני מציע לדיירים בדירות קטנות  להסתפק במספר קטן יותר של פריטי לבוש ולסלק פריטים שלא הוצאנו מהארון מעל שנה.

במציאות הישראלית רבים החליטו להקטין מאוד את היקף האחסון הביתי ולהתאימו לרמת חיים צנועה בדירה קטנה ומגניבה הממוקמת במקום טוב במרכז העיר הגדולה. לוותר על מכונית צמודה ולנסוע באופניים ובתחבורה ציבורית.

מאמר נוסף בנושא
כיצד להקים את סניף התנועה למען דירות קטנות בתל אביב

 נקודה למחשבה
ליזמים יכולת שכנוע טובה. הם מצליחים לקבל אישורי בניה לדירות סטודיו. סביר להניח כי בעתיד הלא רחוק יאושרו לבניה דירות קטנות.
באנגליה מוצעות דירות נופש קטנות בנמל עיירה קטנה איסטבורן במרחק שעה וחצי מלונדון.
 הייזמים הצליחו לקבל היתרי בניה, אולי גם היזמים הישראלים ישכנעו את הרשויות הישראליות  באישור היתרי בניה לדירות קטנות?


גם בפרברים הצפוניים של לונדון יש היצע של דירות סטודיו חדשות.  לדוגמה, בהנפילד, שכונה ירוקה הממוקמת בצפון לונדון מוצעות דירות סטודיו, בצמוד לתחנת הרכבת  במבנה דירות חדש,  ובמבנה משרדים ושהוסב לבניין מגורים.
גם בתוך לונדון מתחילים לבנות דירות סטודיו להשכרה. התפתחות זאת חדשה והיא נובעת מכך שהייזמים גילו שיטה לרווח כלכלי גבוהה. בלונדון היזמים הצליחו לשכנע את רשויות התכנון ולקבל אישורי בניה.
תמונות מצורפות
1 comment:

  1. In a word that is awesome! That is the finish of this post. Right here you will cover out some essential sites that we feel you’ll value...ריהוט גן אנו מוכרים ריהוט גן , שמשיות לגן , נדנדות לגן , וכן כל הריהוט לגן , משלוחים בכל רחבי הארץ

    ReplyDelete